Krótkie Zagadki na Logiczne Myślenie

Zagadki na logiczne myślenie

Zagadki logiczne to łamigłówki myślowe, które można rozwiązać tylko za pomocą logicznego rozumowania. Dotyczą one tylko problemów, które można rozwiązać poprzez wykluczanie sytuacji niemożliwych.

Przeciwnie do zagadek standardowych, które polegają na niekonwencjonalnych metodach w celu uzyskania poprawnych odpowiedzi.

W tym artykule najpierw wyjaśnimy, co sprawia, że ​​ łamigłówki logiczne są tak trudne i / lub zabawne.

>>Zobacz też: Zagadki dla dorosłych

 

Zbadamy rozumowanie wymagane do rozwiązywania logicznych zagadek, abyś był w stanie zrozumieć, jak niektórzy ludzie są w stanie rozwiązać nawet najtrudniejsze zagadki.

Na końcu artykułu możesz rzucić sobie wyzwanie, rozwiązując 8 krótkich zagadek na logiczne myślenie!

Czym właściwie jest logika?

Łamigłówki

„Logika” to skomplikowany termin. Na pewno wiesz, co oznacza logika i co to znaczy być osobą logiczną. Jednak prawdopodobnie trudno ci z marszu przytoczyć definicję tego terminu. To normalne, „logika” i  myślenie „logiczne” to dość skomplikowane terminy!

Najprościej mówiąc, logika to umiejętność wyciągania wniosków z ograniczonego problemu różnymi czynnikami. Tymi czynnikami mogą być zasady, warunki, fakty itd. Logika definiuje naszą zdolność do wyciągania wniosków z tego typu problemów.

>> Zobacz też: Zagadki Dla Dzieci 10-12 Lat

Ludzie rozdzielili logikę na kilka różnych jej odmian, w tym rozumowanie indukcyjne, wnioskowanie dedukcyjne i rozumowanie abdukcyjne. Zasadniczo są to wszystkie sposoby tworzenia reguł lub wniosków w oparciu o pewien zestaw znanych zmiennych.

 

Jak poprawić zdolność logicznego myślenia?

logiczne myślenie

Jeśli  definicja logiki wydaje Ci się zbyt skomplikowana, nie martw się! Nie musisz rozumieć definicji logiki, aby myśleć logicznie.

Niektórzy ludzie są naturalnie obdarzeni większą zdolnością do rozwiązywania logicznych problemów niż inni, ale istnieją sposoby na doskonalenie tej umiejętności. Mózg działa podobnie jak mięśnie im więcej go używamy tym sprawniej działa.

>>Zobacz też: Gry Logiczne Dla Dorosłych Na Prezent

Jednym ze sposobów doskonalenia umiejętności logicznego myślenia jest rozwiązywanie ciekawych zagadek logicznych, takich jak te, które przedstawiliśmy poniżej. Pomogą ci one nie tylko przetestować logiczne myślenie ale otworzą też twój mózg na nowe problemy, których wcześniej nie próbował rozwiązać, co z kolei powoduje powstawanie nowych neuronów.

Poznając typowe  reguły i warunki dla zagadek logicznych, będziesz mógł  zidentyfikować podobne wzory w przyszłych zagadkach logicznych czy nawet problemach dotyczących codziennego życia . Tak zgadza się rozwiązywanie zagadek logicznych pomoże ci w rozwiązywaniu codziennych problemów!

Czym są zagadki logiczne?

Jednym z obszarów, z którym logika zawsze wydaje się być związana, są zagadki. Po raz kolejny z pewnością wiesz, czym jest zagadka, ale prawdopodobnie miałbyś problem z podaniem jej definicji.

Zasadniczo zagadka to fraza lub pytanie, które oferuje problem do rozwiązania.

>>Zobacz też: Podchwytliwe Zagadki Logiczne z Odpowiedziami

Zagadki mogą przybierać różne formy, ale często same w sobie zawierają wystarczającą ilość informacji do rozwiązania problemu, wymagając jednocześnie dużej ilości krytycznego myślenia, aby rzeczywiście znaleźć rozwiązanie.

Wiele osób wybiera zagadki jako sposób ćwiczenia mózgu. A jeśli trafiłeś do tego artykułu, prawdopodobnie jesteś jedną z tych osób.

Ale zdefiniowanie zagadki nie jest zabawne, z pewnością chcesz je rozwiązać, więc śmiało, ciesz się naszymi 8 zagadkami logicznymi, które znajdziesz poniżej! To świetny sposób na przetestowanie i rozwinięcie swoich umiejętności logicznych, ale nie martw się, jeśli uznasz je za zbyt trudne, mają takie być. Baw się dobrze i sprawdź swoje umiejętności!

>>Zobacz też: Zagadki Dla Dzieci

8 krótkich zagadek na logiczne myślenie:

1. Zagadka z kijem i piłką.

Kij i piłka kosztują 1,10 zł. Kij kosztuje 1,00 zł więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ] Piłka kosztuje 5 groszy a nie 10 groszy jak sądzi większość osób. Oznaczamy kij jako X a piłkę jako Y.  X+Y = 1,10zł,  X = Y+1zł  wstawiamy zamiast X, Y+1 i otrzymujemy 2Y+1zł = 1,10zł czyli Y = 0,05zł.

[/bg_collapse]

>>Zobacz też: Śmieszne Zagadki Dla Dorosłych

2. Przeprawa przez rzekę

Matka, ojciec i dwoje dzieci muszą przeprawić się przez rzekę. Znajdują w pobliżu łódź, ale jest ona mała i może pomieścić jednocześnie jedną osobę dorosłą lub dwoje dzieci. Wszyscy są dobrymi wioślarzami, ale jak cała rodzina może dotrzeć na drugą stronę rzeki?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ] Najpierw do łodzi wsiada rodzeństwo i przepływa przez rzekę. Jedno z dzieci zostaję a drugie wraca do rodziców. Następnie dziecko wysiada i wsiada ojciec. Ojciec dopływa na drugi brzeg i wymienia się z czekającym tam dzieckiem. Dziecko dopływa na drugi brzeg. Następnie znowu rodzeństwo wsiada i przeprawia się na drugi brzeg, jedno dziecko zostaje a drugie wraca. Wsiada matka, przeprawia się na drugi brzeg i wymienia się z dzieckiem. Następnie dziecko wraca na drugi brzeg i rodzeństwo razem przeprawia się przez rzekę.

[/bg_collapse]

 

3. Brama do nieba

Giniesz w katastrofie lotniczej i znajdujesz się przed dwojgiem identycznych drzwi. Jedne drzwi prowadzą do nieba, a drugie do piekła. Przy każdych drzwiach stoją dwa identyczne anioły. Jeden anioł może mówić tylko prawdę, podczas gdy drugi anioł może tylko kłamać. Tylko same anioły wiedzą, kto kłamie, a kto nie. Możesz zadać tylko jedno pytanie tylko jednemu z aniołów. Jakie jest jedyne pytanie, które zapewni ci przejście do nieba?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ] Czy drugi anioł powiedziałby mi że te drzwi prowadzą do nieba? Jeżeli spytany anioł okaże się tym który zawsze mówi prawdę a wskazane drzwi okażą się niebem to odpowie odpowie: Nie. Jeżeli zaś spytany anioł okaże się tym co kłamie również odpowie Nie. Jeśli usłyszymy odpowiedź „Nie” wchodzimy do wskazanych drzwi. Z kolei jeżeli wskazane drzwi okazały by się piekłem każdy z aniołów odpowiedziały: Tak. Wtedy wchodzimy do tych drugich drzwi.

[/bg_collapse]

>>Zobacz też: Fajne Zagadki Logiczne Dla Dzieci

4. Jak to możliwe?

Przedwczoraj Tomek miał 17 lat. W przyszłym roku będzie miał 20. Jak to możliwe?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ] Tomek ma urodziny 31 grudnia, a zdanie wypowiedziano 1 stycznia. Miał 17 lat przedwczoraj (30 grudnia), 18 wczoraj, 19 w tym roku (31 grudnia), a zatem 20 w przyszłym roku.

[/bg_collapse]

 

5. Troje drzwi i jeden nowy samochód

Po wygraniu teleturnieju pojawia się troje drzwi. Za jednymi z drzwi jest nowy samochód. Za pozostałymi dwoma są kozy. Wybierasz drzwi #1. Drzwi #2 za którymi nic nie ma zostaną wtedy ujawnione i otrzymasz szansę pozostania przy drzwiach #1 lub skorzystania z drzwi #3. Czy zmiana jest dla Ciebie korzystna?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]Kiedy dokonujesz pierwszego wyboru, szansa na wygraną wynosi 1/3 zaś na przegraną 2/3. Załóżmy że wybraliśmy drzwi za którymi kryje się wygrana i zostaniemy przy nich nic nie zmieniając czyli mieliśmy na to prawdopodobieństwo 1/3. Kiedy jednak trafiliśmy drzwi, szanse zmieniają się z 1 do 3 szans na wygraną w pierwszej rundzie na 2 do 3 szans na wygraną w drugiej rundzie.

[/bg_collapse]

6. Dwie klepsydry

Masz dwie małe, proste, nieoznakowane klepsydry. Jedna mierzy cztery minuty, a druga siedem. Używając tylko tych, jak możesz mieć pewność że minie czas dziewięciu minut?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]Odwróć obie klepsydry jednocześnie. Gdy skończy się czterominutowa klepsydra, natychmiast ją odwróć. Kiedy skończy się siedmiominutowa klepsydra, natychmiast ją odwróć. Za drugim razem, gdy skończy się czterominutowa klepsydra, siedmiominutowa klepsydra będzie działać jeszcze przez jedną minutę, więc natychmiastowe jej odwrócenie odmierzy ostatnią minutę. W sumie minie dziewięć minut. [/bg_collapse]

 

 

7. Zielony, czerwony i niebieski garnitur

Zielony, Pan Czerwony i Pan Niebieski pili drinka w miejscowym barze. Jeden mężczyzna miał na sobie czerwony garnitur, jeden zielony, a drugi niebieski. „Czy zauważyłeś”, powiedział mężczyzna w niebieskim garniturze, „że chociaż nasze garnitury mają kolory odpowiadające naszym imionom, nikt z nas nie nosi garnituru, który pasuje akurat do jego imienia?” Pan Czerwony spojrzał na pozostałych dwóch i powiedział: „Masz absolutną rację”. Jaki kolor ma na sobie każdy mężczyzna?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]Czerwony odpowiedział mężczyźnie w niebieskim garniturze, a żaden z mężczyzn nie ma na sobie koloru, który odpowiada jego imieniu. Musiał odpowiedzieć Panowi Zielonemu. Dlatego Pan Czerwony jest w zielonym, a Pan Niebieski w czerwonym.[/bg_collapse]

8. Rodzina kobiet

Rodzina składa się z dwóch matek, dwóch córek, jednej babci i jednej wnuczki. Ile osób jest w rodzinie?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]Są trzy osoby – babcia, jej córka i wnuczka. Babcia jest matką swojej córki, a jej córka jest matką wnuczki.[/bg_collapse]

 

 

Jak ci poszło?

Ten rodzaj zagadek logicznych powyżej zmusi Cię do korzystania z obszaru mózgu przeznaczonego do wykonywania zadań logicznych. Chociaż badania pokazują, że mężczyźni generalnie wykonują zadania przy użyciu lewej (logicznej) strony mózgu, tak naprawdę są to tylko ogólne obserwacje.

Więc jeśli jesteś mężczyzną, nie zdziw się, jeśli twoja ciotka osiąga lepsze wyniki niż ty!

 

Wniosek

Gratulację doszedłeś do końca! Mamy nadzieję, że ten artykuł otworzył Ci oczy na to, czym jest logiczne myślenie i pokazał różne sposoby doskonalenia swoich umiejętności w tej dziedzinie. Mamy nadzieję, że nasza lista zagadek logicznych (dla dorosłych i dzieci) spodoba  się również twojej rodzinie i przyjaciołom!

Nie martw się, jeśli uznasz te łamigłówki za zbyt skomplikowane, zostały zaprojektowane tak, aby były trudne! Wiele osób ma początkowo trudności z logicznym myśleniem, ale z praktyką można szybko stać się logicznym geniuszem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts