Ciekawe Zagadki Logiczne i Odpowiedzi

1. Greccy filozofowie

Pewnego dnia trzech greckich filozofów osiadło w cieniu drzewa oliwnego, otworzyło butelkę Retsiny i rozpoczęło długą dyskusję na temat podstawowego pytania ontologicznego: dlaczego istniejemy?

Po chwili zaczęli ziewać. Chwile potem jeden po drugim zasnęli.

Podczas gdy mężczyźni spali, trzy sowy, po jednej nad każdym filozofem, zakończywszy proces trawienia, upuściły prezent na czoło każdego z filozofów i odleciały z hałaśliwym „pohukiwaniem”.

Być może pohukiwanie obudziło filozofów. Gdy tylko spojrzeli na siebie, cała trójka zaczęła się śmiać jednocześnie. Wtedy jeden z nich nagle przestał się śmiać. Czemu?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż podpowiedź” collapse_text=”Schowaj podpowiedź” ]ten, który przestał się śmiać, zadał sobie pytanie, co widzą inni filozofowie, co ich rozśmiesza.[/bg_collapse]

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]Gdyby on (najmądrzejszy filozof) nie miał nic na głowie, to zdał sobie sprawę, że drugi najmądrzejszy filozof szybko zorientowałby się, że trzeci śmiałby się tylko z drugiego filozofa, a tym samym drugi najmądrzejszy filozof przestałby się śmiać. [/bg_collapse]

>>Zobacz też: Gry Logiczne Dla Dorosłych Na Prezent

 

 

2. Małpa i kokos

Dziesięć osób ląduje na bezludnej wyspie. Znajdują tam dużo kokosów i małpę. Pierwszego dnia zbierają kokosy i umieszczają je wszystkie na stosie. Po całodziennej pracy postanawiają pójść spać i następnego ranka dzielą je na dziesięć równych stosów.

Tej nocy jeden rozbitek budzi się głodny i postanawia wziąć swoją porcję wcześniej. Po podzieleniu orzechów kokosowych stwierdza, że ​​brakuje mu jednego kokosa do dziesięciu równych stosów. Zauważa też małpę trzymającą jeszcze jednego kokosa. Więc próbuje jej zabrać kokosa, aby stos w sumie był podzielny przez 10. Jednak kiedy próbuje go wziąć, małpa uderza go nim w głowę i zabija.

Później inny rozbitek budzi się głodny i postanawia wziąć swoją porcję wcześniej. W drodze do kokosów znajduje ciało pierwszego rozbitka, co mu się podoba, ponieważ teraz będzie miał prawo do 1/9 całego stosu. Po podzieleniu ich na dziewięć stosów znowu mu brakuje jednego kokosa i próbuje wziąć lekko zakrwawiony kokos małpy. Małpa uderza drugiego mężczyznę w głowę i zabija go.

Każdy z pozostałych rozbitków, jeden po drugim, przechodzi przez ten sam proces, aż dziesiąta osoba, która się obudzi, otrzyma cały stos dla siebie. Jaka jest najmniejsza możliwa liczba kokosów w stosie, nie licząc małp?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż podpowiedź” collapse_text=”Schowaj podpowiedź” ]Przypopmnij sobie wzór na NWW[/bg_collapse]

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]Rozwiązaniem dla odpowiedzi jest NWW (Najmniejsza wspólna wielokrotność) wynosząca 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 -1. NWW dałoby najmniejszą liczbę, która jest podzielna przez wszystkie te liczby, a odjęcie jednego dałoby nam liczbę orzechów kokosowych, które były tam początkowo.[/bg_collapse]

>>Zobacz też: Zagadki Dla Dzieci

3. Rzut monet

Na stole leży dwadzieścia monet, obecnie dziesięć  monet to orły, a druga połowa monet to reszki. Siedzisz przy stole z zawiązanymi oczami i rękawiczkami. Jesteś w stanie wyczuć, gdzie są monety, ale nie jesteś w stanie zobaczyć ani poczuć, czy są to orzeł czy reszka. Musisz stworzyć dwa zestawy monet. Każdy zestaw musi mieć taką samą liczbę orłów i reszek jak druga grupa. Możesz tylko przesuwać lub odwracać monety, nie jesteś w stanie określić ich aktualnego stanu. Jak stworzyć dwie równe grupy monet z taką samą liczbą orłów i reszek w każdej grupie?

 

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]Utwórz dwa zestawy po dziesięć monet. Odwróć monety w jednym z zestawów i zostaw monety w drugim zestawie. Pierwszy zestaw dziesięciu monet będzie miał taką samą liczbę orłów i reszek jak drugi zestaw dziesięciu monet.[/bg_collapse]

>>Zobacz też: Podchwytliwe Zagadki Logiczne z Odpowiedziami

4. Dwoje dzieci

Przypadkowo pytam ludzi, czy mają dwoje dzieci, a także czy jedno jest chłopcem urodzonym we wtorek. Po długich poszukiwaniach w końcu znajduję kogoś, kto odpowiada twierdząco. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ta osoba ma dwóch chłopców? Załóżmy, że szanse na poród  dziewczynki i chłopca są równe oraz są równe szanse na poród danego dnia.

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]13/27. Jeśli uważasz, że odpowiedź powinna wynosić 1/2, to się mylisz. Gdybyś wiedział, które dziecko jest chłopcem (powiedzmy, młodszym), byłbyś bliżej prawdy. Ale ponieważ chłopiec może być młodszym lub starszym dzieckiem, analiza jest bardziej subtelna. Ale co ma z tym wspólnego wtorek?

dwoje dzieci[/bg_collapse]

 

>>zobacz też: Śmieszne zagadki

 

5. Cesarz

Jesteś władcą średniowiecznego imperium, a jutro masz świętować. Uroczystość ta ma być najważniejszą impreza, jaką kiedykolwiek zorganizowałeś. Masz 1000 butelek wina, które planowałeś otworzyć na uroczystość, ale dowiadujesz się, że jedna z nich jest zatruta.

Trucizna nie wykazuje żadnych objawów aż do śmierci. Śmierć następuje w ciągu dziesięciu do dwudziestu godzin po spożyciu nawet najmniejszej ilości trucizny.

Masz do dyspozycji ponad tysiąc niewolników i niecałe 24 godziny na ustalenie, która pojedyncza butelka jest zatruta.

Masz garstkę więźniów, którzy i tak mieli zostać straceni, a zabicie kogokolwiek innego mogłoby zepsuć twoje świętowanie.

Jaka jest najmniejsza liczba więźniów, którzy muszą wypić z butelek, aby mieć całkowitą pewność, że zatrutą butelkę znajdziesz w ciągu 24 godzin?

>>Zobacz też: Fajne Zagadki Logiczne Dla Dzieci

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]10 więźniów musi spróbować wina. Dodatkowe punkty, jeśli wypracowałeś sposób na zapewnienie śmierci nie więcej niż 8 więźniów.

Do rozwiązania zagadki użyjemy kodu binarnego.

Oto, jak można znaleźć jedną zatrutą butelkę z ośmiu wszystkich butelek wina.

1 2 3 4 5 6 7 8
Więzień A X X X X
Więzień B X X X X
Więzień C X X X X

W powyższym przykładzie, jeśli wszyscy więźniowie umrą, butelka 8 jest zła. Jeśli nikt nie umrze, butelka 1 jest zła. Jeśli A & B umrze, butelka 4 jest zła.

Przy dziesięciu osobach jest 1024 unikalnych kombinacji, więc możesz przetestować do 1024 butelek wina.

Każdy z dziesięciu więźniów weźmie mały łyk z około 500 butelek. Każdy łyk nie powinien trwać dłużej niż 15 sekund i powinien być bardzo mały. Małe łyki nie tylko pozostawiają gościom więcej wina. Małe łyki pozwalają również uniknąć śmierci w wyniku zatrucia alkoholem. Tak długo, jak każdemu więźniowi podaje się około mililitra z każdej butelki, będzie on spożywał tylko równowartość około jednej butelki wina.

Każdy więzień będzie miał przynajmniej pięćdziesiąt procent szans na przeżycie. Jest tylko jedna binarna kombinacja, w której wszyscy więźniowie muszą popijać wino. Jeśli jest dziesięciu więźniów, jest jeszcze dziesięć kombinacji, w których wszyscy oprócz jednego więźnia muszą popijać wino. Unikając tych dwóch typów kombinacji, możesz zapewnić śmierć nie więcej niż 8 więźniów.

Jeden z widzów uznał, że to rozwiązanie stanowi rażącą pogardę dla etykiety restauracji. Cesarz zapłacił za to wino, więc nie powinno być potrzeby udowadniania gościom, że wino jest tym samym, co etykieta. Nie jestem nawet pewien, czy starożytne wino było nawet z naklejonymi etykietami. Jednak prawdą jest, że po pozostawieniu wina otwartego na jeden dzień, to średniowieczne wino będzie smakować bardziej jak ocet niż kiedykolwiek. C’est la vie.[/bg_collapse]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts