Zagadki Dla Dzieci 10-12 lat

zagadki dla dzieci 10-12 lat

Rozwiązywanie przez dzieci zagadek, to ważny etap w ich rozwoju. Mają one bowiem ogromny wpływ na dziecięcą wyobraźnię, poszerzają wiedzę, uczą koncentracji oraz ćwiczą spostrzegawczość.

Zagadki, to również fantastyczna forma zabawy, która ma na celu integracje z innymi dziećmi, lub dorosłymi. Doskonale nadają się jako wypełnienie wolnego czasu podczas podróży, na wakacjach czy w trakcie trwania imprezy zorganizowanej, w której zagadki można potraktować jako formę konkurencji. W tym celu, można zorganizować dziecięcy teleturniej, wypowiadając dzieciom zagadki na głos, zorganizować rysowane kalambury lub stworzyć mini puzzle z treścią zagadki, gdzie wygrywa drużyna, której uda się najszybciej rozwiązać zagadkę.

 

Zagadki stały się na tyle popularne, że używają ich nauczyciele, rodzice oraz animatorzy, przygotowujący zajęcia dla dzieci w różnym wieku. Poziom ich trudności, dostosowany jest zatem do wieku oraz umiejętności dzieci, które uczestniczą w zabawie.

Jak dopasować oryginalne zagadki logiczne do wieku dziecka?

Choć zagadek jest wiele, i zaopatrzyć możemy się w specjalne książeczki z licznymi zagadkami, lub w łatwy sposób wyszukać ich w internecie, odpowiednie dobranie poziomu trudności jest istotne. Zbyt proste zagadki, szybko się znudzą, lub w ogóle nie zaciekawią dzieci, natomiast zbyt trudne, zniechęcą dzieci do ich rozwiązywania, dlatego podczas wyboru odpowiednich zagadek, weź pod uwagę umiejętność dziecka lub dzieci, dla których maja być przeznaczone zagadki. Dla ułatwienia sprawy zebraliśmy idealne zagadki dla dzieci od 10 do 12 lat. Każda zagadka ma kilka wersji, jeżeli dziecko nie poradzi sobie z jedną wersją to może następna coś dziecku rozjaśni. Miłej zabawy!

>>Zobacz też: Gry Logiczne Dla Dorosłych Na Prezent

 

Przykładowe zagadki dla dzieci 10-12 lat.

Zagadka o trumnie:

Zagadka o trumnie

 1. Jest duża i straszna, boi się jej każdy, kupią ją Twoi bliscy, nawet jej nie zobaczysz.
 2. Ten kto mnie tworzy, nie potrzebuje mnie w tym momencie, Ten, kto mnie kupuje, nie bierze mnie dla siebie, zaś ten co mnie używa, nie wie o moim istnieniu. Czy już wiesz, czym jestem?
 3. Najczęściej jestem drewniana. Tworzy mnie prawdziwy artysta, który nawet mnie nie zna. Odbiorą mnie ludzie, dla których źle się kojarzę, a będę specjalnie, dla jednej osoby. Czym jestem?

Zagadka o wiewiórce:

zagadka o wiewiórce

 1. Skacze po lesie, wysoko mieszka, chcesz sprawić jej radość, daj jej orzeszka.
 2. W dziupli wysoko mieszka, rudy ma ogonek, chętnie zje orzeszka.
 3. Na drzewie wysoko mieszka, rudy ma ogonek, zje orzeszka. Choć dziuple ma wspaniałą, to na zimę futro zmienia, gdy się wystraszy, po drzewie zwiewa.
 4. Z drzewa na drzewo, bez kłopotu skacze, zbiera orzeszki kiedy je zobaczy, jest dumna ze swej kity, co ją rudą nosi, Jak się nazywa, to zwierzę moi drodzy?
 5. Śpi w dziupli wtulona, pod kołderką ze swego ogona, obudziła ją wiosna, więc teraz skacze po drzew koronach.

>>Zobacz też: Śmieszne Zagadki Dla Dorosłych

Zagadka o lisie:

zagadka o lisie

 1. Gdy noc zapada, do kurnika się skrada, ostre ma zęby i biały krawacik, kto go zobaczy, ucieka krzycząc strasznie.
 2. Przy drodze ruchliwej, chodzi małe zwierzę, rudy ma ogon i uszy szpiczaste. Gdy ma ochotę po kurkę biegnie, lub śpi zwinięty jak kotek w mały kłębek.
 3. Ma piękną kitę, co ją dumnie nosi, choć tez jak u wiewiórki jest ruda, różni się wielkością, Znają go wszystkie wiejskie kaczki, gdy się do nich zbliża uciekają do swojej kaczej matki.
 4. Jest sprytny i zwinny, rude futro nosi, uciekają przed nim wszystkie kaczki i gęsi. Kiedy noc nastanie, skrada się po ciuchu, kurnik zamknij, nim narobi krzyku.

>>Zobacz też: Zagadki Logiczne Na Inteligencję

Zagadki o zwierzętach:

zagadka o zwierzętach

 1. Swoją trąbę zawsze nosi, nikt o koncert go nie prosi.
 2. Ma krótkie nóżki i słodki ryjek, choć ma wiele igieł, nigdy nie szyje.
 3. Jest królem, choć nie ma korony, gdy się porusza, rusza ogonem. Ma grzywę dużą, choć nie jest koniem, miaucze i ryczy, gdy ma ochotę.
 4. W Ziemi kopie duże tunele, choć jest nie duży, siły ma wiele. Czarne futerko ma na całym ciele, w dodatku nie widzi, jakie to zwierzę?
 5. Ma długi ogonek oraz wąsy, lubi zjeść serek oraz ziarna. Gdy widzi gdzieś kota, strasznie się go boi, w popłochu do norki swojej goni.
 6. Uwielbia miodek i świeże ryby, duże ma łapy i ostre kły. Gdy zima zapada w kryjówce swej śpi, nikt go nie obudzi, bo będzie zły.

zagadki o warzywach:

zagadka o warzywach

 1. Jest czerwony z każdej strony, ma duży ogonek i gruby brzuszek. Gdy go przekroisz, leci słodki soczek, ugotujesz z niego smaczny barszczyk.
 2. Choć jest nie duża, jest strasznie ostra, lubi się wygrzewać w promieniach słońca. Mało kto ją lubi, bo ciągle przez nią płacze, gdy ja obierasz, bardzo brzydko pachnie.
 3. Mówią o niej wiele, lecz nie mile rzeczy, że jest za duża i mało wie o świecie. Rośnie na grządkach, zazielenia pola, mówią że jest pusta, ale nie od środka. Na targu ją kupicie w lecie oraz zimie, kiszony sok z niej również polecany w zimie.
 4. Po tyczce się wspina, ma woreczek z kulkami, lubią go dzieci jeść garściami.
 5. Jest cały zielony, chropowatą ma skórkę, zjesz go na obiad, jako surówkę.
 6. Rośnie na łące, zielone ma liście, gdy go zjesz na obiad, kwaśną masz minę.

>>Zobacz też: Podchwytliwe Zagadki Logiczne z Odpowiedziami

Zagadki o zawodach:

Zagadka o zawodach dla dzieci 10-12 lat

 1.  Gdy masz problem z komputerem, i się denerwujesz, pan przyjedzie i naprawi, a nawet zaprogramuje.
 2.  Dużym wozem jeździ, skafander zakłada, kiedy trzeba, syrenę włącza. Długim wężem ogień szybko gasi, kiedy trzeba, na dach za kotem włazi. Kask ma żółty i czarne buty, jest odważny i szybki, pomagać lubi.
 3. Spotkać go możesz w przychodni lub szpitalu, gdy nad chorym pacjentem, schyla się pomału. Ma ogromną wiedze oraz stos narzędzi. Pomoże gdy zabolą zęby.
 4.  W kostiumach chodzi po scenie wielkiej, uwielbia wierszyki oraz piosenki. Często inne imię przybiera, gdyż tego wymaga od niego rola. W teatrze, serialu oraz filmach, spotkać go możesz, wiesz już kto to ten wielki artysta?
 5.  Porządku pilnuje, niczego się nie boi, mundur zakłada, kajdanki ze sobą nosi. Na każde wezwanie szybko reaguje, bandyci się go boją, gdy ulicami kroczy. Pomaga dzieciom oraz dorosłym, gdy trzeba okrzyczy i mandat wystawi.
 6. Codziennie rano bardzo wcześnie wstaje, zadania dla dzieci przygotuje przed samym śniadaniem. Zadania zadaje, uczy nowych rzeczy, gdy trzeba klasówkę rozwiązują dzieci.

Zagadki dla dzieci 10-12 lat, to świetny sposób na naukę. Dzięki tak licznym propozycją, przyswoicie wiedzę, poćwiczycie koncentrację, pobudzicie wyobraźnię oraz zachęcicie dzieci do nauki, poprzez zabawne zagadki.

Zagadki mogą stanowić podstawę wspaniałej zabawy. Wystarczy, że zorganizujecie kalambury lub teleturniej, w którym mogą uczestniczyć dzieci, jak i rodzice, co korzystnie wpłynie na relacje rodzinne. Istotnym szczegółem jest również przyswajanie dzieciom trudnych do wytłumaczenia zagadnień. Żartobliwy sposób, nie przestraszy, a jednak zwróci dziecięcą uwagę, na trudne sytuacje. Koniecznie wypróbujcie ich podczas wspólnej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts