Trudne Zagadki Logiczne

trudne zagadki logiczne

Tak, jak ćwiczymy ciało, powinniśmy ćwiczyć umysł. Niezależnie od wieku. Kondycja mózgu jest tak samo ważna jak kondycja ciała. I nie musimy iść na siłownię, wystarczy sięgnąć po zagadki. Trudne zagadki logiczne to doskonały sposób na codzienną „gimnastykę” mózgu.

Nieważne gdzie i w jakim wieku. Zgadywać można wszędzie, w domu, na dworze, głośno, w myślach, samodzielnie lub z kimś. Istotna jest regularność i różnorodność zagadek, bo to te dwa czynniki w dużym stopniu wpływają na efektywność naszych ćwiczeń. I co ważne, nie należy się poddawać. Nie ma zagadek, których nie da się rozwiązać, czasem wystarczy zejść poziom niżej, by za jakiś czas zwiększyć stopień trudności. I nagle okazuje się, że logiczne myślenie staje się coraz łatwiejsze, a my odkrywamy siebie (i potęgę swojego umysłu) na nowo.

Trudne zagadki logiczne o różnym stopniu trudności.

Dla jednej osoby trudne, dla innej…nie takie trudne. Zagadki powinny być właściwie dobrane do wieku i możliwości danej osoby. Zbyt łatwa zagadka nie aktywizuje umysłu, a zbyt trudna szybko zniechęca. Dobór rodzaju i tematyki zagadek jest zatem niezmiernie ważny.

Łatwiejsze zagadki logiczne

Ile Mojżesz zabrał zwierząt do swojej arki?

Łaciata krowa stoi na granicy francusko-czeskiej. Do którego pastwa należy łaciata krowa?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Noe zabrał zwierzęta do swojej arki, a krowa nie może stać na takiej granicy, ponieważ takowa nie istnieje.

[/bg_collapse]

Trudniejsze zagadki logiczne

Jak człowiek mógł przeżyć na bezludnej wyspie dziesięć dni bez snu?

Co można trzymać w swojej prawej dłoni, ale jednocześnie nie można trzymać w swojej lewej dłoni?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Powyższe zagadki są już trudniejsze. Dziesięć dni bez snu? Jak najbardziej, pod warunkiem, że śpi się w nocy. W prawej dłoni możemy trzymać lewą dłoń, ale nie da się trzymać w lewej dłoni tejże lewej dłoni…

[/bg_collapse]

Oczywiście, warto zacząć od tych zagadek łatwiejszych. Rodzic (lub pedagog) obserwuje jak szybko i w jaki sposób dziecko odgaduje daną zagadkę. Jeżeli dziecko robi to błyskawicznie, nie wkładając w rozwiązanie zbyt wiele wysiłku myślowego, śmiało możemy zadać zagadkę o większym stopniu trudności.

Podobnie dorośli, jeżeli dana zagadka nas przerasta, pogłówkujmy. Jeżeli do rozwiązania wciąż nam bardzo daleko, warto sięgnąć po łatwiejsze łamigłówki. Trening czyni mistrza, z dużym prawdopodobieństwem wrócimy do tej trudnej zagadki za jakiś czas.

Trudne zagadki, przy których trzeba trochę pogłówkować

Gdy kupujemy, jest czarny. Używamy go – zmienia się w czerwony. Wyrzucamy już szary.

Czterokondygnacyjny budynek. Im wyżej, tym więcej ludzi zamieszkuje kolejne kondygnacje. Na które piętro jeździ najczęściej winda?

Kiedy jesteś w domu bez głowy?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Czarny kupujemy węgiel. Winda najczęściej jeździ na parter. A w domu bez głowy jesteśmy wówczas, gdy wychylamy się przez okno.

[/bg_collapse]

 

To jest właśnie magia zagadek i ich niezwykłego wpływu na rozwój funkcji poznawczych. Postępy z pewnością będą zauważalne. Nie można zapominać, że docelowo trudne zagadki logiczne powinny być…trudne. Bo chodzi właśnie o owo główkowanie i szukanie właściwego rozwiązania.

Zagadki logiczne poprawiają pamięć i zwiększają koncentrację.

rozwiązywanie trudnych zagadek

Dobra pamięć pomaga w życiu. Wyćwiczona pamięć ułatwia przyswajanie wiedzy i tej szkolnej, i tej niezbędnej w pracy i w codziennym życiu. Ćwiczenie pamięci to rozwijanie zdolności koncentracji, co jest szczególnie ważne w czasach wszechobecnego chaosu i rozwoju technologicznego. Żyjemy w czasach, w których coraz trudniej się skupić. Wielozadaniowość w szkole i w pracy, rozpraszające urządzenia, które mimo swoich licznych zalet mają też minusy, nie wpływają dobrze na naszą koncentrację. Trudne zagadki logiczne mobilizują mózg, by na nowo nauczył się koncentrować i skupiać uwagę na jednej rzeczy. Tu i teraz.

Zagadki przy których z pewnością należy się skoncentrować:

Nigdy nie byłem. Będę zawsze, aż do skończenia świata. Motywuję ludzi do działania.

I kolejna: jesteś w nim i o tym nawet nie wiesz. Wiesz, że w nim byłeś, gdy już jesteś poza nim…

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Czarny kupujemy węgiel. Winda najczęściej jeździ na parter. A w domu bez głowy jesteśmy wówczas, gdy wychylamy się przez okno.

[/bg_collapse]

 

Trudne zagadki logiczne zwiększają wydajność pamięci. Pamięć, bez której człowiek nie potrafiłby w pełni funkcjonować, jest na wagę złota. Należy o nią dbać, a stymulacja mózgu to dobry sposób, by ją doskonalić. Zagadki logiczne to również dobry kapitał na przyszłość. Seniorzy ćwiczący pamięć poprzez trudne zagadki logiczne inwestują w swoją sprawność intelektualną, co zdecydowanie zwiększa ich komfort życia, również w wieku podeszłym.

Spostrzegawczość, kreatywność, samodzielność.

Trudne zagadki

Trudne zagadki logiczne to usprawnienie pamięci, ale również doskonały trening spostrzegawczości. Spostrzegawczy umysł to znaczy szybko wyłapujący szczegóły, niuanse, z pozoru nieważne elementy. Człowiek spostrzegawczy z powodzeniem odnajduje prawidłowości i rozwiązania niezależnie od układu czy konfiguracji. Ma to niesamowite znaczenie, ponieważ wcześniej zdobyta wiedza jest wykorzystywana w zupełnie innej materii.

Spostrzegawczość pociąga za sobą rozwój kolejnej cechy tj. kreatywności. Trudne zagadki logiczne pobudzają naszą kreatywność. Znajdujemy niebanalne rozwiązania i nieoczywiste tory myślenia. Kreatywność czyni nasze myślenie oryginalnym, a rozwiązania i twórczość są niejednokrotnie unikatowe.

Człowiek spostrzegawczy i kreatywny to człowiek samodzielny myślowo. Trudne zagadki logiczne, a właściwie ich rozwiązywanie zakończone sukcesem, dodają pewności siebie, motywują i skłaniają do nieszablonowego, analitycznego myślenia. Również w codziennym życiu. A zdolność obserwacji, interpretacji i wyciągania wniosków zawsze się przydaje.

Trudne zagadki logiczne a testy IQ

Trudne Logiczne Zagadki

Czy inteligencję można zmierzyć? Sprawdziany ilorazu inteligencji wciąż budzą wiele kontrowersji, niemniej jednak cieszą się niesłabnącą popularnością. Są bowiem jakimś wskaźnikiem dla osoby, która je wykonuje, obrazując poziom rozumowania i umiejętności rozwiązywania problemów.

Doskonały trening przed testami IQ? Trudne zagadki logiczne, liczbowe, przestrzenne, a nawet psychologiczne z pewnością będą efektywną rozgrzewką. Pozwalają one spróbować swoich sił w abstrakcyjnym myśleniu i są doskonałym ćwiczeniem dla spostrzegawczości i logicznego myślenia.
Rozwiązując zadania logiczne (w dużych ilościach) trenujemy mózg, zauważamy pewne „ścieżki myślowe”, a jeśli dodamy do tego wysoki indywidualny potencjał, wynik testu IQ z pewnością będzie na zadowalającym poziomie.

Dobry sposób na spędzenie wolnego czasu

Dobry sposób na wspólnie spędzone popołudnie? Film, gra? Trudne zagadki logiczne to dobra odmiana, coś nowego, coś innego. Pożytecznie i efektywnie spędzony czas to świetny sposób na nudę. To również dobry sposób na naukę (poprzez zabawę) w domu i świetna okazja do integracji w szkole. To dobry materiał na klasowy konkurs i scenariusz lekcji. Na przykład matematyki.

Rozwiązywanie zagadek logicznych może nakierować nas i nasze pociechy na kierunki w ich edukacyjnym rozwoju. Jeżeli dziecko będzie dobrze radziło sobie z zagadkami matematycznymi to znak, że być może trzeba podążać w tym właśnie kierunku.

Trudne zagadki logiczne zawsze przyniosą nam korzyści: od bliskości, bycia razem, wspólnego rozwiązywania zagadkowych zadań po trening mózgu, którego plastyczność zadziwia nawet naukowców.

Zalety rozwiązywania zagadek logicznych

Trudne zagadki logiczne to same zalety. Tak dużo plusów, a minusy? Trudno je znaleźć. Rozumowanie, analityczne myślenie nie jest zdolnością umysłu, która powinna po prostu być. Umysł trzeba ćwiczyć i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Logiczne i co ważne, samodzielne myślenie, to zdolność umysłu, która przydaje się w szkole, w domu, w pracy i w codziennym życiu.

Już przedszkolaki ćwiczą logiczne rozumowanie, rozwiązując zagadki obrazkowe. Starsze dzieci rozwiązują zagadki przestrzenne, procentowe, geometryczne. Taki materiał na lekcjach zdecydowanie wspiera rozwój edukacyjny najmłodszych. Dorośli, myślący trochę mniej abstrakcyjnie niż dzieci, również ćwiczą nieszablonowe rozumowanie. Seniorzy stymulują procesy myślowe, co ma niebagatelny wpływ na ich samopoczucie i poczucie wartości. Trudne zagadki logiczne są dla wszystkich bez wyjątku.

Proces myślowy, jaki uruchamia zagadka, uczy cierpliwości i dyscypliny. Zagadki mają jeszcze jedną zaletę, w pośredni sposób potrafią pielęgnować naszą emocjonalność.

Trudne zagadki logiczne nie mają wad. No chyba, że są źle skonstruowane lub nieprzemyślane. Warto zacząć ćwiczyć, rozwiązywać, szukać, analizować, poszerzać wiedzę, wyobraźnię i słownictwo. Zdarzyć się może, że jakaś zagadka będzie nam zaprzątać głowę przez cały dzień. I nie ma w tym absolutnie nic złego. Wręcz przeciwnie, nasz mózg będzie aktywny przez cały dzień, szukając właściwego rozwiązania. A o to przecież chodzi!

Zagadka, która będzie zaprzątać głowę przez cały dzień

Ile razy w ciągu doby wskazówki zegara dwunastogodzinnego pokrywają się?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Warto pogłówkować, pomyśleć, zastanowić się, może nawet wziąć zegarek do ręki, a jeśli odpowiedź będzie brzmiała 22 to będzie to…dobra odpowiedź.

[/bg_collapse]

 

1 comment
  1. czesc,

    do tych dwóch zagadek jest podsatwione błędne rozwiązanie (dotyczące poprzednich zagadek):

    „Nigdy nie byłem. Będę zawsze, aż do skończenia świata. Motywuję ludzi do działania.

    I kolejna: jesteś w nim i o tym nawet nie wiesz. Wiesz, że w nim byłeś, gdy już jesteś poza nim…”

    Proszę o podanie odpowiedzi 😉 moze byc na maila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts