Dobre Zagadki Logiczne

dobre zagadki logiczne

Zagadki Logiczne to forma łamigłówki, która wymaga od gracza rozwiązania problemu za pomocą logicznego myślenia. Zagadki mogą zawierać słowa, matematykę lub symbole.

Dobre zagadki logiczne mają unikalne rozwiązania, które można osiągnąć poprzez logiczne rozumowanie i dedukcję ze wskazówek układanki.

Zagadki logiczne są zazwyczaj klasyfikowane jako dotyczące dedukcji, języka, matematyki, przedmiotów i wzorców, ludzi i ich relacji, rozumowania przestrzennego lub ciekawostek.

Przedstawiamy poniżej dobre zagadki logiczne:

Dobra zagadka logiczna nr 1 – Zadanie „psychotechniczne”

Zadanie poniższe powinno być rozwiązane w przeciągu 15 minut. Proponujemy przygotować papier i ołówek, położyć zegarek na stole, uważnie przeczytać treść zadania i … rozwikłać zagmatwany problem. A oto jego treść:

Obsługa samolotu pasażerskiego składa się z trzech osób: pilota, nawigatora i stewardessy. Nazwiska ich (kolejność jak to z dalszej treści wynika jest obojętną) brzmią: Góra, Ptak i Wróbel. Ptak zarabia 2000 zł, Góra mieszka w Warszawie, a w Aninie – pasażer o nazwisku stewardessy. Na połowie drogi między Warszawą i Aninem mieszka stewardessa. Najbliższy sąsiad stewardessy, pasażer, zarabia prawie dwa razy tyle co stewardessa. Wróbel przed odlotem wygrał u pilota w warcaby 30 złotych.

Jak nazywa się nawigator, jeżeli stewardessa zarabia 2 tysiące złotych?

Zadanie to nie jest pozbawione sensu, jakby się to na pierwszy rzut oka wydawało. Jest ono zbudowane najzupełniej prawidłowo z punktu widzenia logiki. Przekonacie się o tym zresztą sami po 15 minutach, a jeżeli po upływie tego czasu nie rozwiążecie go – uznajcie się za pokonanych i zajrzyjcie do rozwiązania

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Jeżeli Wróbel wygrał u pilota – tym samym nie może już być pilotem, jest więc nawigatorem. Wobec tego, że Ptak zarabia 2000 złotych (tyle, ile zarabia stewardessa), więc nie może być najbliższym jego sąsiadem. Ptak musi przeto mieszkać w Aninie. Tam zaś mieszka pasażer o nazwisku stewardessy, czyli stewardessą jest Ptak. Stąd więc nawigatorem jest Wróbel, a pilotem Góra. Logiczne, prawda?

[/bg_collapse]

Dobra zagadka logiczna nr 2 – Fałszywy banknot

Do sklepu z kapeluszami wszedł klient i wybrał kapelusz za 73 zł. Ekspedientce wręczył banknot stuzłotowy. Ta, ponieważ akurat nie miała drobnych (klient także nie miał), wybiegła do sąsiadującego przez ścianę zakładu fryzjerskiego, by zmienić „setkę”. Po chwili wróciła, wydała resztę i zadowolony klient opuścił sklep.

Nie upłynęła minuta, jak wpadł fryzjer z pretensjami, że banknot, który mu wręczyła, jest fałszywy i wobec tego należy mu się 100 zł. Banknot rzeczywiście okazał się fałszywy. Oszukana ekspedientka usiadła przygnębiona i zaczęła liczyć, ile też straciła na nieuczciwości klienta, bo to i kapelusz mu wydała, i resztę, i teraz jeszcze fryzjerowi trzeba oddać 100 zł. Liczy, liczy i coś nie bardzo może się doliczyć, bo wypadają jej różne sumy.

 Ile wynosiła jej strata?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Tylko 100 zł. Najczęściej rozwiązujący wdają się w rachunki, które w tym przypadku rodzą różne wątpliwości. Tu wystarczy tylko logicznie pomyśleć. Gdyby banknot był oryginalny – w ogóle nie byłoby kłopotu. Strata więc nie może wynosić mniej ani więcej tylko 100 zł.

[/bg_collapse]

Dobra zagadka logiczna nr 3 – Kto co pali?

Państwo Kowalscy siedzą przy stole z ich miłym gościem. Mówią właśnie o papierosach i z rozmowy okazuje się, że dwie osoby palą Dukaty, dwie palą Giewonty i dwie Wczasowe. Pani nie pali Wczasowych, Giewontów, a kto nie pali Dukatów, nie pali także Giewontów.

Jakie papierosy pali każda z trzech osób?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Panowie palą wszystkie trzy gatunki papierosów, pani nie pali żadnych.

[/bg_collapse]

 

Kompletny przewodnik po zagadkach logicznych i ich rozwiązywaniu!

Co to jest zagadka logiczna i jak ją rozwiązać?

Łamigłówki logiczne to bardzo ciekawa forma układanki, która od wielu lat urzeka graczy. Łamigłówki logiczne mogą mieć różne kształty i rozmiary, ale cel jest zawsze ten sam: wymyślić logiczną sekwencję kroków, które doprowadzą Cię do rozwiązania zagadki.

Istnieje wiele różnych sposobów rozwiązywania zagadek logicznych; jednak nie ma jednej właściwej drogi. Kluczem do sukcesu jest jak najszybsze znalezienie rozwiązania i udowodnienie jego poprawności.

Zagadki logiczne są dostępne na wszystkich poziomach trudności, od łatwych do trudnych, a nawet mogą być interaktywne lub cyfrowe.

Co tworzy dobrą zagadkę logiczną?

 

Dobra łamigłówka logiczna powinna być starannie przygotowanym wyzwaniem intelektualnym. Nie powinno to być ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne, a wszystkie wskazówki powinny mieć wyraźny związek z centralną ideą układanki. Z drugiej strony dobra łamigłówka logiczna nie powinna być tak trudna, aby nie można jej było rozwiązać w rozsądnym czasie.

Zagadki logiczne są zabawne w rozwiązywaniu i mogą naprawdę wyostrzyć twoje umiejętności krytycznego myślenia. Dają również możliwość pokazania, jak sprytny jesteś, gdy znajdziesz rozwiązanie w mgnieniu oka!

Kroki do rozwiązania zagadki logicznej

W naszym społeczeństwie ludzie zostali przyzwyczajeni do myślenia, że łamigłówki logiczne to strata czasu. Oni nie są! Logiczna łamigłówka może przynieść poczucie spełnienia i spokoju.

Im częściej je wykonujesz, tym lepiej radzisz sobie z ich rozwiązywaniem.

Wniosek: zabawny sposób na poprawę umiejętności krytycznego myślenia

Aby poprawić swoje umiejętności krytycznego myślenia, musisz je ćwiczyć każdego dnia. Im więcej ich ćwiczysz, tym lepiej dostaniesz. Może to być wszystko, od rozwiązywania zagadek logicznych po odpowiadanie na pytania dotyczące ciekawostek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts