cyklinowanie-podlogi

Najczęstsze błędy podczas cyklinowania podłogi – jak ich uniknąć?

Czy cyklinowanie parkietu zawsze sprawi, że nasza podłoga będzie się pięknie prezentować? Niestety nie. Cyklinowanie parkietu to proces bardzo trudny i złożony. Potrzeba ogromnej wiedzy i doświadczenia, aby nie popełnić wielu czyhających błędów. Jakich? Przeczytajcie.

Drewniana podłoga potrafi nadać wnętrzu pięknego i eleganckiego wyglądu. Jednak mimo wielu zalet jest także trudna w utrzymaniu, ponieważ nie można jej myć w typowy dla innych podłóg sposób, a profesjonalna renowacja zalecana jest nawet co kilka lat. Dzięki cyklinowaniu podłoga odzyska dawny wygląd, a wszystkie powstałe do tej pory zadrapania i wgniecenia zostaną dokładnie usunięte. Czy cyklinowanie parkietu zawsze sprawi, że nasza podłoga będzie się pięknie prezentować? Niestety nie. Cyklinowanie parkietu to proces bardzo trudny i złożony. Potrzeba ogromnej wiedzy i doświadczenia, aby nie popełnić wielu czyhających błędów. Jakich? Przeczytajcie.

Nieodpowiedni czas na cyklinowanie

Choć cyklinowanie podłogi drewnianej zawsze ma miejsce wewnątrz budynku, to pogoda jaka obecnie panuje na zewnątrz jest ogromnie ważnym czynnikiem. Dlaczego? Ponieważ renowacja parkietu to proces bardzo złożony i każde, nawet najmniejsze odstępstwo od ustalonej normy może negatywnie wpłynąć nie tylko na sam etap pracy, ale też na jej efekt końcowy. Co ważniejsze – nawet najlepsza firma remontowa będzie miała kłopoty z ujarzmieniem niesprzyjających warunków pogodowych. Przyjęło się, że idealna pogoda to taka, kiedy nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco, czyli 15-25ºC oraz gdy wilgotność powietrza znajduje się w przedziale 45-65%. Pomieszczenie, w którym będą prowadzone prace nie powinno być także zbytnio nasłonecznione. Jeśli nie dostosujemy się do powyższych zaleceń możemy spodziewać się, że będzie widoczne łączenie podczas nakładania lakieru, pojawią się nieestetyczne pęcherzyki powietrza lub w najlepszym wypadku – lakier nie zapewni odpowiedniej, wieloletniej ochrony przed uszkodzeniami.

Zeszlifowanie zbyt cienkiej lub zbyt grubej warstwy deski

Cyklinowanie podłogi to proces bardzo złożony i odpowiedzialny. Wynika to z tego, że ekipa remontowa ma kontakt z drogim elementem, jakim jest parkiet. Standardowo przyjęło się, że podczas pierwszego etapu, czyli zeszlifowania wierzchniej warstwy pozbywamy się około 1-2 mm drewna. Zazwyczaj są to resztki dawnego lakieru i cienka warstwa uszkodzonej podłogi. Po tym procesie parkiet powinien być idealnie równy i gotowy na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli jednak zadrapania i wgłębienia są większe, a grubość deski nie pozwala na dalsze szlifowanie, konieczne jest wypełnienie luk odpowiednim preparatem. Dalsze szlifowanie tylko niepotrzebnie uszkodzi deskę. W tym przypadku potrzebna jest zatem wiedza i obycie w fachu, ponieważ głębokość szlifowania zależy od wielkości ubytków i grubości deski. Z kolei sam proces wypełniania wgłębień musi zostać przeprowadzony w taki sposób, aby całość była idealnie równa.

Nieodpowiednie przygotowanie podłogi do lakierowania

Po odpowiednim wykonaniu szlifowania i załataniu ewentualnych, głębszych ubytków w podłodze następuje proces zabezpieczenia podłogi. W tym celu można wykorzystać lakier, wosk lub olej, z czego ten pierwszy jest najpopularniejszy. Niezwykle ważne jest przygotowanie nawierzchni do dalszych prac – dokładne oczyszczenie z włosów, pyłków, piasku. Jeśli ekipa nie przyłoży się do tego etapu i od razu zacznie nakładać lakier, to po jego zaschnięciu nie tylko mogą być widoczne wszelkie zanieczyszczenia, ale w niektórych miejscach mogą być one nawet odczuwalne poprzez dotyk. W tym przypadku zaleca się zachowanie niemal sterylnych warunków i nie wystarczy samo oczyszczenie podłogi. Zalegający na ścianach i suficie pył po cyklinowaniu zacznie z czasem opadać wprost na wysychający lakier – nie możemy o tym zapomnieć.

Nieprzygotowane narzędzia

Choć narzędzia są stale wykorzystywane w pracy i zapewne są zawsze sprawne, to w przypadku cyklinowania i renowacji parkietu powinny być szczególnie zadbane. Do nakładania lakieru wykorzystuje się blachę parkieciarską, wałek lub pędzel. Aby blacha była gotowa do kolejnego zlecenia powinno się zadbać, aby jej krawędź była idealnie równomierna – w tym celu trzeba ją naostrzyć. W przeciwnym wypadku preparat zostanie nałożony w taki sam sposób, jak wygląda blacha, czyli po prostu krzywo. Inne problemy sprawiają wałek i pędzel. Do wyboru mamy wykonane z mikrofibry, weluru, nylonu czy moheru, a każdy z nich posiada runo. Jeśli nie zostaną oczyszczone z jego nadmiaru bądź odwirowane na wiertarce – możemy się spodziewać, że wsiąkną w warstwę lakieru, przez co powstaną pęcherzyki powietrza lub ślady przypominające rozsypany piasek.

Cyklinowanie podłogi – tylko profesjonalna ekipa

Jeśli zależy nam, aby nasz piękny parkiet odzyskał swoją dawną świetność, powinniśmy zwrócić się do profesjonalnej ekipy remontowej. Choć opisane błędy już podczas czytania  przyprawiają o zawrót głowy, to ujrzenie takich mankamentów na swojej podłodze może mieć tragiczne skutki. Minare to firma remontowo-budowlana z wieloletnim doświadczeniem i zaawansowanymi narzędziami. W swojej ofercie proponuje nie tylko cyklinowanie i renowację podłóg drewnianych, ale też naprawę parkietów czy nawet montaż nowego podłoża i budowę schodów wykonanych z drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *