ZAGADKI DLA DOROSŁYCH


ZAGADKI DLA DZIECI

ZAGADKI

Czym są zagadki?

Zagadki to rodzaj łamigłówek, których rozwiązanie wymaga nieszablonowego myślenia. Odpowiedź jest nieoczywista i trzeba ją wydedukować.

 Zagadki występują w wielu formach o różnym stopniu trudności. Zagadki mogą być bardzo banalne lub skomplikowane i niemal niemożliwe do rozwiązania. 

Zagadki towarzyszom nam od wieków przy rodzinnych spotkaniach. Jest to świetny sposób na dobrą zabawę zarówno dla dzieci jak i dorosłych. 

Mało tego, zagadki to jeden z najskuteczniejszych sposobów na rozwijanie naszej inteligencji!

Dlaczego warto rozwiązywać zagadki?

1. Zagadki jako trening mózgu

Udowodniono, że zagadki mają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Efekty nie ograniczają się tylko do spowolnienia spadku pamięci lub opóźnienia demencji, ale także do poprawy ogólnego stanu zdrowia psychicznego.

Mało tego, z najnowszych badań wynika, że dzieci, które rozwiązywały zagadki od najmłodszych lat miały większą szansę na osiągnięcie sukcesu oraz wykazały wyższy poziom ogólnego zadowolenia z życia!

Mózg zachowuje się podobnie jak mięsień im dłużej i intensywniej go ćwiczymy tym lepiej działa.

2. Zagadki na lepszą pamięć 

Pewne badanie wykazało, że rozwiązywanie zagadek zwiększa pojemność pamięci.

W badaniu zbadano wpływ rozwiązywania zagadek na zdrowe osoby starsze.

W tym badaniu uczestnicy otrzymali zestaw zagadek do rozwiązania, zanim zmierzono ich zdolności poznawcze.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy rozwiązywali zagadki, mieli znacznie wyższe wyniki w testach poznawczych i pamięciowych, w porównaniu z tymi, którzy nie rozwiązywali zagadek.

3. Zagadki jako sposób na stres

Zagadki i łamigłówki to doskonały sposób na złagodzenie stresu.

Akt rozwiązywania zagadki jest bardzo relaksujący, a nawet medytacyjny. Po rozwiązaniu zagadki czujesz się usatysfakcjonowany i spełniony, co może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu.

4. Zagadki na lepszą koncentrację

Zagadki to doskonały sposób na ćwiczenie koncentracji.

Niektórzy ludzie myślą, że zagadki są tylko dla dzieci. Bzdura! Przecież nawet Einstein uwielbiał rozwiązywać zagadki.

Zagadki mogą pomóc dzieciom dzieciom ochłonąć a nawet załagodzić objawy ADHD, ale mogą również zapewnić dorosłym doskonały sposób na relaks i oderwanie się od codziennych stresów co sprzyja koncentracji.

Zagadki to jeden z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu, jeśli chcesz zachować bystry umysł.

5. Zagadki na lepszy humor

Zagadki mogą poprawić nastrój oraz zwiększyć poczucie własnej wartości, ponieważ pozwalają ludziom robić coś, co jest jednocześnie wyzwaniem i satysfakcjonującą zabawą.

Osoby cierpiące na lęki lub depresję powinny unikać bardzo trudnych zagadek, które wymagają wyższego poziomu myślenia, ponieważ tego rodzaju łamigłówki doprowadzą do większego stresu niż ulgi. Dla takich osób polecamy proste zagadki.

Istnieje wiele badań potwierdzających ideę, że zagadki sprawiają, że ludzie czują się bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi.

6. Zagadki na kreatywność

Zagadki to jeden z najpopularniejszych sposobów pobudzania kreatywności u ludzi. Wymagają niekonwencjonalnego podejścia, co może się później przydać w życiu zawodowym. 

Przyzwyczają nas do szukania nieoczywistych odpowiedzi i rozwiązywania skomplikowanych problemów.

Nadal cię nie przekonaliśmy do rozwiązywania zagadek? Czytaj dalej!

Każdy musi czasem zrobić sobie przerwę, ale może być naprawdę trudno odciąć się od dystrakcji. Nawet gdy próbujesz oczyścić swój umysł, wszystkie codzienne napięcia i zmartwienia wciąż zakłócają twój spokój.

Byłoby naprawdę pomocne, gdybyś mógł znaleźć jakąś aktywność, która jest jednocześnie relaksująca, a także świetną ucieczką od codzienności, ale z nieco większą korzyścią psychiczną niż zwykłe siadanie przed telewizorem. Na szczęście takie zajęcie istnieje: rozwiązywanie zagadek.

Nic dziwnego, że łamigłówki we wszystkich formach, od krzyżówek gazetowych po dedykowane książki z zagadkami, cieszą się niesłabnącą popularnością. Od czasów starożytnych lubiliśmy stawiać sobie zagadki i wyzwania, ale nigdy nie było tak szerokiej gamy zabawnych i przystępnych zagadek, jak teraz. I chociaż koncentrujesz się na rozwiązywaniu zagadki, znacznie rzadziej rozpraszają Cię inne problemy – dzięki czemu masz szansę na przerwę, której potrzebujesz.

Ten proces może również działać w odwrotnej kolejności. Podobnie jak rozwiązywanie zagadek polega na odcięciu się od skupiania się na codzienności, tak samo samo rozwiązywanie łamigłówek pomaga ci poprawić koncentrację i ogólne utrzymywanie skupienia. Umiejętność zrobienia sobie przerwy psychicznej jest ważna i może pomóc w zmniejszeniu stresu, dając mózgowi szansę na odzyskanie sił po jakiejkolwiek presji, pod którą się obecnie znajdujesz.

Zagadki są nie tylko świetne do poprawy koncentracji, ale mogą również pomóc zwiększyć twoje zdolności umysłowe. Twój mózg uwielbia się uczyć. Sugeruje to, że powinieneś rozwiązać jak najwięcej różnych rodzajów zagadek i zignorować pokusę trzymania się tego, co już wiesz. Innymi słowy, największe korzyści psychiczne uzyskasz, rozwiązując zagadki, których wcześniej nie próbowałeś rozwiązać.

Jak rozwiązywać zagadki?

Ta sekcja zawiera ogólne porady dotyczące rozwiązywania zagadek z logicznym rozumowaniem.  

Krok 1
Rozważ każde słowo w pytaniu w poszukiwaniu ukrytych łatwych odpowiedzi. Wiele zagadek logicznych próbuje odwrócić Twoją uwagę lub sprowadzić Cię na złą drogę. Nie podążaj za pierwszą myślą, która przychodzi Ci do głowy; przyjrzyj się każdemu słowu i sprawdź, czy nie ma prostej odpowiedzi, którą łatwo przeoczyć.
Na przykład: „Telefon komórkowy wpadł do dziury o głębokości jednej stopy (30 cm). Jak go odzyskać? Masz koło sera, trzy kurze pióra i flet”. Pytanie ma na celu skłonić Cię do myślenia o tym, jak wykorzystać dziwaczne przedmioty w kreatywny sposób, ale rozważ każde słowo i zauważysz, że dziura jest wystarczająco płytka, aby sięgnąć w dół i podnieść telefon komórkowy.

Krok 2
Przed udzieleniem odpowiedzi zastanów się jeszcze raz nad pytaniem. Niektóre pytania oszukają cię, wydając się zbyt łatwe, podczas gdy w rzeczywistości są bardziej skomplikowane niż się wydaje. Możesz uniknąć większości z tych podchwytliwych pytań poprzez zatrzymanie się i przemyślenie problemu, zanim podejmiesz szybką decyzję.
Na przykład: „Wiatr wieje ze wschodu, ale ty stoisz na południowej stronie drzewa. W którą stronę wieją liście?”. Jeśli nie zatrzymasz się, aby pomyśleć, mogłeś usłyszeć „wschodni wiatr” i automatycznie odpowiedzieć „wschodni”. Jednak wiatr wieje ze wschodu, więc liście tak naprawdę wieją na zachód.

Krok 3

W przypadku pytań wielokrotnego wyboru dotyczących logicznego rozumowania, rozważ każdą opcję po kolei. Wiele pytań testowych z logicznego rozumowania zawiera listę stwierdzeń i pytanie o to, co można z nich wywnioskować, zazwyczaj z odpowiedziami wielokrotnego wyboru. Jeśli odpowiedź nie jest dla Ciebie oczywista, poświęć czas na przeanalizowanie każdej opcji po kolei i rozważenie jej w odniesieniu do każdego stwierdzenia. Jeśli jedna z odpowiedzi jest sprzeczna ze stwierdzeniem lub nie wiesz, jak wywnioskować tę odpowiedź z danej informacji, skreśl ją.

W przypadku zagadek na czas, jeśli nie możesz zawęzić odpowiedzi do dokładnie jednej (lub tylu, ilu wymaga instrukcja), być może będziesz musiał zgadnąć i przejść dalej. Zanotuj w notatniku, aby wrócić do tego pytania na końcu, jeśli masz czas.

Krok 4
Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, zrób testy praktyczne. Jeśli przygotowujesz się do sekcji logicznego rozumowania na egzaminie, znajdź książeczkę do ćwiczeń lub zrób testy online. Jest to najlepszy sposób na przygotowanie się, ponieważ zapoznasz się z dokładnym typem zagadek logicznych, które są używane na egzaminie.
Istnieje wiele testów praktycznych dostępnych online za darmo dla każdego głównego standaryzowanego egzaminu szkolnego. Jeśli nie możesz znaleźć dokładnego egzaminu, poszukaj testów logicznych, które pasują do Twojego poziomu edukacji.

Krok 5
Jeśli jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej, uświadom sobie, że chcą usłyszeć Twoje rozumowanie. Jeśli zostaniesz poproszony o dziwne pytanie logiczne na rozmowie kwalifikacyjnej, ankieter nie szuka „właściwej odpowiedzi”. On lub ona daje Ci możliwość wykazania zdolności rozumowania. Wyjaśnij każdy krok swojej logiki, i nie krępuj się udzielać wielu odpowiedzi lub zakładać dodatkowe informacje. Skomplikowana odpowiedź, która uwzględnia kilka możliwości, będzie wyglądać lepiej niż krótka, poprawna odpowiedź, która nie pokazuje żadnych umiejętności logicznego rozumowania.

Jeśli zagadka nie daje wystarczającej ilości informacji, przyjmij założenie lub oszacuj wartość i podaj ją w jasny sposób. Na przykład, powiedz: „Załóżmy, że wieżowiec ma 100 pięter i 20 okien na każdym piętrze” lub „Najpierw założę, że wszyscy stosują się do ograniczeń prędkości, a następnie zastanowię się, co się zmieni, jeśli niektórzy będą jechać szybciej”.