Łatwe Zagadki Logiczne

łatwe zagadki logiczne

Łatwe zagadki logiczne to zabawny i świetny sposób na sprawdzenie umiejętności rozwiązywania problemów.

Ta sekcja wprowadzi czytelników w świat zagadek logicznych. Niektóre zagadki są tak proste, że można je rozwiązać w kilka minut, ale inne mogą zająć nawet godzinę lub dwie.

Łatwa zagadka nr 1 – Miarki

Przepis wymaga trzech miarek mąki. Masz jeden pojemnik mieszczący dwie miarki i drugi mieszczący siedem miarek. Pojemniki nie mają skali.

Jak odmierzysz trzy miarki mąki używając tylko tych dwóch pojemników?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Napełnij większy pojemnik mąką. Za pomocą mniejszego pojemnika usuń z niego

dwie miarki mąki i wsyp je do torby. Ponownie usuń dwie miarki mąki
z większego pojemnika. Pozostaną w nim 3 miarki mąki.

[/bg_collapse]

 

Łatwa zagadka nr 2 – Pilot samolotu

Jesteś Pilotem Samolotu, Samolot leci do Warszawy i wysiada 10 osób,
a wsiada 40 osób, następnie leci do Londynu i wsiada 100 osób,
a wysiada 1 osoba, póżniej leci do Nowego Jorku i wysiada 5 osób,
a wsiada 20 osób.

Ile pilot ma lat?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Przeczytaj trzy pierwsze wyrazy w zagadce 🙂

[/bg_collapse]

Łatwa zagadka nr 3 – Zagadka Lwa Tołstoja

Pewnemu zespołowi kosiarzy polecono skosić dwie łąki; powierzchnia jednej z tych łąk była dwa razy większa od drugiej. Pół dnia cały zespół kosiarzy kosił większą łąkę; w drugiej połowie tego samego dnia zespół podzielił się na dwie równe grupy. Pierwsza grupa w dalszym ciągu kosiła większą łąkę i do końca dnia skosiła ją całkowicie. Druga grupa poszła kosić mniejszą łąkę, która kosiła do końca dnia, ale nie skosiła jej całkowicie. Reszta małej łąki została skoszona nazajutrz przez jednego kosiarza, któremu zajęło to cały dzień.

Ilu kosiarzy liczył zespół?

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

8 kosiarzy

[/bg_collapse]

Łatwa zagadka nr 4 – Ile rowków?

Ile rowków (przeciętnie) ma normalna płyta winylowa długogrająca, tzw. single play, z jednej strony? (Wolno się pomylić o 3).

 

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

Tylko jeden

[/bg_collapse]

Łatwa zagadka nr 5 – Zaczarowany imbryk

Jurek zachorował. Pani doktor kazała mu co godzinę płukać gardło jakimś lekarstwem rozpuszczonym w gorącej wodzie. Jest późne popołudnie. Mama wzięła zwolnienie z pracy, żeby chorego dziecka samego w domu nie zostawiać, lecz teraz wyskoczyła na miasto zdobyć coś na jutrzejszy obiad.

Jurek przyrzekł matce, że będzie porządnie i często płukał gardło. Zabrał się do tego tak solidnie, że zabrakło mu lekarstwa do płukania. Lecz to nie zmartwienie. Jurek sam przyrządzi sobie nową porcję. Tylko trzeba do tego szklanki gorącej wody. No, niech się młodsza siostra na coś przyda. Woła więc ją:

– Stefciu, przynieś mi szklankę gorącej wody. Mama mówiła, że zostawiła w kuchni cały imbryk wrzątku.

Stefcia idzie do kuchni, lecz po chwili wraca z pustymi rękami.

– Jest imbryk, ale gorący i pełny. Mama mi nie pozwala go podnosić.

– No, to zaczerpnij szklanką.

– Próbowałam, ale nie mogę, parzy.

– To nie możesz kubkiem zaczerpnąć?

– Też próbowałam. Nie wchodzi.

– No, czekaj, coś muszę wymyślić. Łyżeczką próbowałaś?

– Tak, ale mogłam ją tylko znaurzyć, Jak chciałam zaczerpnąć, to mnie para w rękę parzyła. A ani dużej łyżki, ani warząchwi nie mogę jakoś znaleźć.

– Co by tu zrobić? Ba, gdybyś to potrafiła zatkać imbryk szczelnie i nadmuchać do niego, toby woda dziobkiem poleciała.

Ale czekaj. Czy to jest ten duży, szeroki i niski imbryk?

– Tak.

– No, to już wiem. Weźmiesz szklankę i podstawisz ją pod dziobek imbryką, potem weźmiesz widelec, chwycisz go odwrotnie, za wiedełki, zanurzysz i…

Dalszych słów Jurka nie dosłyszałem, ale musiały być rozsądne, bo Stefcia w podskokach pobiegła do kuchenki i zaraz przyniosła pełną szklankę gorącej wody na tacy, wołając:

– Wiesz, Jurku, nie przyszłoby mi to nigdy do głowy.

Pytanie: A Wam?

 

[bg_collapse view=”button-green” color=”#4a4949″ icon=”eye” expand_text=”Pokaż odpowiedź” collapse_text=”Schowaj rozwiązanie” ]

Odpowiedź:

A jakiż rodzaj sił mechanicznych mógłby tutaj być przydatny? Chyba tylko tak zwana siła odśrodkowa.

Istotnie  zawirowanie wody w imbryku spowoduje, że powierzchnia jej przybierze kształt wklęsły, niższa będzie pośrodku, a wyższa po brzegach. Skoro ten wyższy poziom okaże się wzniesiony ponad dolną krawędź dziobka imbryka, woda zacznie się przezeń wylewać.

Lecz dlaczego wirująca w okrągłym naczyniu woda przybiera powierzchnię wklęsłą? Działa tu prawo bezwładności. Każda cząstka wirującej wody usiłuje poruszać się ruchem prostolinijnym. Natrafiwszy na wygiętą ściankę naczynia (lub sąsiednią cząstkę wody) zostaje zmuszona siłą dośrodkową do zakrzywienia swego toru, a sama wywiera na przeszkodę siłę przeciwnie skierowaną. Ta siła, reakcja ciała wirującego na siłę dośrodkową, nazywa się siłą odśrodkową. Im większa odległość od środka wiru, tym większa też prędkość liniowa wirującej cząstki, tym większa siła odśrodkowa i tym większe ciśnienie, a stąd wyższe spiętrzenie wody.

A więc Stefcia po prostu zamieszała, zawirowała widelcem wodę w imbryku (patrz rysunek) i w ten sposób napełniła szklankę wrzątkiem.

Gdyby Czytelnik zechciał sam powtórzyć doświadczenie Stefci, należy wziąć do tego celu imbryk o niskim i szerokim dziobku. Przy wysokim dziobku doświadczenie może się nie udać!

Kierunki ruchu powietrza w pokoju, w którym drzwiczki rozgrzanego pieca pozostawiono otwarte.

[/bg_collapse]

Czym są zagadki logiczne, do czego ich potrzebujesz?

Zagadki logiczne to zagadki, które wymagają manipulacji informacjami w celu znalezienia rozwiązania. Zostały pierwotnie wynalezione, aby poprawić logikę i umiejętności myślenia.

Zagadki logiczne sięgają XVIII wieku, ale bardzo różniły się od tych, które widzimy dzisiaj. Często miały formę zagadek i używały słów lub symboli zamiast cyfr i liter. Informacje musiałyby zostać przetłumaczone z formatu słowa lub symbolu na format liczbowy lub alfabetyczny, zanim będziesz mógł rozwiązać zagadkę.

W 1859 roku Henry Ernest Dudeney opublikował swoje „Rozrywki w matematyce”, które wprowadziły nowy rodzaj łamigłówek o nazwie „Kwadrat jednego”. Ta łamigłówka wykorzystywała liczby zamiast słów lub symboli, co znacznie ułatwiło ludziom jej rozwiązanie, ponieważ mogli po prostu przetłumaczyć liczby na litery

Co sprawia, że zagadki logiczne są tak popularne?

Zagadki logiczne są popularne, ponieważ rzucają wyzwanie naszej zdolności do abstrakcyjnego myślenia. Pozwalają nam również ćwiczyć nasze umiejętności analityczne i umiejętności rozwiązywania problemów.

Zagadki logiczne są zwykle wykorzystywane do rozrywki, ale mogą być również wykorzystywane do celów edukacyjnych, takich jak nauczanie umiejętności logicznego myślenia, rozpoznawania wzorców i rozwiązywania problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts